СКОРО ВІДКРИТТЯ ФІЛІАЛУ КЛІНІКИ В ЦЕНТРІ ДНІПРА                                             СКОРО ВІДКРИТТЯ ФІЛІАЛУ КЛІНІКИ В ЦЕНТРІ ДНІПРА                                             СКОРО ВІДКРИТТЯ ФІЛІАЛУ КЛІНІКИ В ЦЕНТРІ ДНІПРА
Болить зуб мудрості, що робити? Куди віддає біль від зуба мудрості | ДентАрт
Час читання:
6 хвилин PT6M
Рейтинг статті:
(1)

Зводить щелепу, і біль від ясен віддає навіть у горло, голову, вухо. Причиною такого нездужання може бути все, що завгодно. Але, швидше за все, у вас таки почав прорізатися зуб мудрості. Через цей стан проходить практично кожна людина. Зростання так званої «вісімки» практично завжди пов’язане з хворобливими відчуттями. Що ж робити? Настав час звернутися до стоматолога – щоб розробити план дій, оптимальний конкретно для вашої ситуації.

ЗМІСТ

 1. Зуб мудрості – навіщо він потрібний?
 2. Як зрозуміти, що болить зуб мудрості?
 3. Болить зуб мудрості, що робити?
 4. Видаляти чи ні – ось у чому питання
 5. Висновки лікаря

Зуб мудрості – навіщо він потрібний?


Горезвісна «вісімка», або зуб мудрості – це за багатьма характеристиками зуб особливий. Вісімкою він називається тому, що стоїть восьмим за рахунком, якщо рахувати від центру зубного ряду. До чого ж тут мудрість? Справа в тому, що кожен із цих зубів (розташування – верхня та нижня щелепа, наприкінці зубного ряду, праворуч і ліворуч) починає прорізуватися вже у дорослому, «мудрому» віці – в середньому, від 18 до 30 років.

На щастя, людина не може мати більше чотирьох зубів мудрості. (Хоча відомий випадок, коли у представників деяких народностей Австралійського архіпелагу виростали навіть «дев’ятки»). Для звичайної сучасної людини «вісімка» є рудиментом – тобто більше не несе ніякого функціонального навантаження. По суті, нам вже достатньо 28 зубів. Чому не 32, як було заведено вважати раніше?

Вісімка відноситься до типу «моляри». Моляри – це шостий, сьомий та восьмий зуби постійного зубного ряду. Вони призначені для пережовування грубої їжі. Стародавні люди харчувалися саме такою їжею. Але в міру розвитку людства їжа ставала дедалі ретельніше обробленою, дедалі м’якшою. Вісімка почала втрачати свою важливість, і її наявність з погляду еволюції більше ніяк не обґрунтовано.

Багато стоматологів рекомендують відразу позбавлятися вісімок, як тільки з’являється така можливість. Насправді видаляти «треті моляри» не обов’язково – оскільки вони також можуть принести свою користь, наприклад:

 • роблять зубний ряд більш стійким;
 • можуть знімати навантаження з основних жувальних зубів;
 • слугують опорою для мостоподібного протезу.

Вже у 8% людей у ​​світі зуби мудрості так і не починають різатись (цікаво, що у дівчат частіше відсутні нижні, а у чоловіків – верхні вісімки). Оскільки, завдяки еволюції, щелепа людини поступово зменшується у довжину – у майбутньому кількість таких людей збільшиться. Але поки у більшості людей вісімка все ж таки формується і проростає. І її поява найчастіше супроводжує надзвичайно неприємний симптом – сильним болем.

Як зрозуміти, що болить зуб мудрості?


За статистикою, у 78% випадків прорізування вісімок пов’язане з тими чи іншими ускладненнями. Головна причина, через яку зуб мудрості росте з сильним болем – у тому, що він ріжеться крізь ясна. Виникає логічне запитання: чому корінні зуби у дітей ростуть менш болісно? Тому що у дитини, на відміну від дорослої людини, ясна ще м’які і не повністю сформовані.

Тоді чому зуб мудрості починає різатись так пізно, у зрілому віці? Можливо, тому що еволюційна потреба в них поступово зменшується.

Насправді, не так уже й пізно. Зачатки вісімок формуються вже у віці 5-7 років, а коріння – 15-17. Відомий, однак, випадок, коли зуб мудрості прорізався й у 92 роки (у австрійської пенсіонерки Інгеборгі Вольф-Віммер, вона потрапила до Книги рекордів Гіннеса у 2014 р.) – але це, звичайно, виняток із загального правила.

Куди може віддавати біль від зуба мудрості? Які найбільш промовисті ознаки того, що ваш зуб мудрості почав активно зростати?

 • біль у щелепі, що віддає у скроню, голову, вухо;
 • набряк та запалення ясен в кінці зубного ряду;
 • відчуття сильного свербіння в яснах;
 • збільшення найближчих до місця розташування вісімки лімфовузлів;
 • лихоманка;
 • біль та першіння у горлі, відчуття утрудненого ковтання;
 • неможливість широко відкрити рот та інші.

Кожен такий симптом говорить про велику ймовірність наявності проблем із однією з вісімок. Болюче відчуття можна на нетривалий час знімати болезаспокійливими або жарознижувальними препаратами. Але в якийсь момент людина змушена буде все одно прийняти рішення про лікування або навіть видалення проблематичної вісімки.

Як зрозуміти, що болить зуб мудрості?

Болить зуб мудрості, що робити?


Болісне зростання восьмого зуба пов’язане з кількома причинами:

 • Нестандартне прорізування.
  Вісімка росте вперше, перед нею не буває молочного зуба – який би «проклав дорогу» для корінного. Тому практично завжди вона починає прорізуватись криво – у бік язика, щоки, або, що ще гірше – впирається у сусідній моляр.
 • Тіснота від інших зубів.
  Коли ясна і зубний ряд вже сформовані, «новачкові» просто не вистачає серед інших зубів місця, і він змушений їх «розштовхувати».
 • Перешкода у вигляді м’яких тканин.
  Десна може зупинити зростання зуба – частина коронки може так і залишитися під нею. Це явище має ще й неприємні наслідки: утворюється так званий капюшон, кишенька з м’яких тканин – куди забиваються залишки їжі, де накопичуються бактерії тощо.
 • Невріт.
  Криве прорізування або положення зуба мудрості може затискати різні нерви – самої вісімки, сусідніх з нею молярів або навіть усієї щелепи.

Досить часто такий симптом, як біль, що походить від цього незвичайного зуба, також говорить про наявність стоматологічних патологій:

 • карієс;
 • періодонтит;
 • пульпіт;
 • відкладення зубного каменю – через яке запалюються ясна;
 • кіста у шийки зуба та багато інших.

Тільки стоматолог може точно визначити, у чому причина зубного болю, і наскільки можливе та доцільне збереження вісімки.

Болить зуб мудрості, що робити?

Видаляти чи ні – ось у чому питання


Наведемо декілька факторів, які допоможуть прийняти рішення, що треба обов’язково видаляти зуб мудрості.

 • Проблематичне прорізування вісімки, що призводить до болю, хронічного запалення ясен, руйнування сусідніх молярів, порушення прикусу, пошкодження щелепного суглоба (СНЩС) і подібним патологіям.
 • Труднощі для повноцінної гігієни та якісного лікування, що пов’язані з його занадто глибокою посадкою, викривленим корінням та іншими причинами.
 • Ретенція – тобто перешкода у вигляді ясеного капюшона для того, щоб зуб мудрості міг вільно рости.
 • Ортодонтологічне лікування (наприклад, встановлення брекетів) – видалення вісімки допоможе решті зубів зайняти правильне положення.

За яких обставин стоматолог може рекомендувати збереження вісімки?

 • Плани на протезування за відсутності шістки та сімки.
 • Наявність так званого зуба-антагоніста – тобто зуба на протилежному боці щелепи, який стикається коронкою з вісімкою, яку розглядають до видалення.
 • Медичні протипоказання (вагітність, онкологія, гіпертонія та інші).

Видаляти чи ні – ось у чому питання

Коли серйозних причин ні на користь, ні проти видалення зуба мудрості немає, людина сама ухвалює рішення про подальше функціонування своїх третіх молярів. Якщо щелепа людини настільки гнучка, щоб відкривати рота досить широко для стоматологічного лікування, і при його проведенні вона не відчуває блювотних рефлексів – тоді, можливо, є сенс дозволити різатися і рости зубам мудрості під регулярним наглядом стоматолога.

Висновки лікаря


Куртова Інна Олександрівна,

Керівник клініки «Стоматологія «ДентАрт», терапевт:

Куртова Інна ОлександрівнаБолить зуб мудрості, що робити? Швидше за все, доведеться його видаляти.

Звичайно, кожен випадок не схожий на інший, але екстракція вісімки – найчастіше досить болісний процес. Залежно від ситуації, стоматолог проводить просте або так зване складне видалення зуба. Просте – коли вісімка видаляється як будь-який інший зуб (зазвичай це вісімки верхньої щелепи). Складне видалення зуба включає:

 • надріз ясен
 • висвердлювання зуба
 • накладання швів.

Знімати шви потрібно не раніше, ніж на 5-6 день після операції (стоматолог, однак, може також використовувати нитки, що розсмоктуються). Звісно, ​​наступне за складним видаленням – післяопераційне відновлення – відчуття не дуже приємне. Але своєчасне звільнення від проблематичних зубів мудрості дозволить уникнути набагато більших проблем з ними в майбутньому.

Рейтинг статті:
Ваша оцінка:
(1)
Ім'я
Email
Оцінка
Коментар
вул. Квітки Цісик, 10
м. Дніпро
Час роботи
пн-сб 8.00 - 20.00
нд 9.00 - 20.00