СКОРО ВІДКРИТТЯ ФІЛІАЛУ КЛІНІКИ В ЦЕНТРІ ДНІПРА                                             СКОРО ВІДКРИТТЯ ФІЛІАЛУ КЛІНІКИ В ЦЕНТРІ ДНІПРА                                             СКОРО ВІДКРИТТЯ ФІЛІАЛУ КЛІНІКИ В ЦЕНТРІ ДНІПРА
Чому утворюється наліт на зубах: причини, профілактика | ДентАрт
Час читання:
5 хвилин PT5M
Рейтинг статті:
(1)

М’які відкладення на зубах легко прибрати якісним чищенням. Якщо їх ігнорувати, з’явиться зубний камінь, який призведе до травмування ясен, зміни структури емалі, розвитку карієсу. Щоб ви могли уникнути подібних проблем, ми докладно розповіли про те, чому утворюється наліт на зубах, як запобігти розвитку ускладнень, прибрати м’які та тверді відкладення.

ЗМІСТ

 1. Як відбувається утворення зубного нальоту?
 2. Які стадії формування?
 3. Як прибрати наліт із зубів у домашніх умовах?
 4. Як прибрати зубний наліт у стоматології?
 5. Висновки лікаря

Як відбувається утворення зубного нальоту?


У кожної людини на зубах постійно з’являються м’які відкладення. Цей природний процес відбувається через величезну кількість бактерій на слизових оболонках, які залишаються у роті навіть після проведення гігієнічних процедур.

На поверхні кожного зуба є пелікула (безструктурна плівочка). До неї постійно кріпляться мікроби, що призводить до утворення пористого м’якого нальоту.

Проведення якісного чищення допоможе легко видалити м’які відкладення, а ось її відсутність призведе до утворення зубного каменю. Саме тверді відкладення стають причиною запалення тканин, травми ясен, появи пародонтиту та інших захворювань. Для видалення зубного каменю доведеться звертатися за допомогою до стоматології, так як домашнього чищення недостатньо.

Як відбувається утворення зубного нальоту

Щоб краще зрозуміти, чому утворюється наліт на зубах, слід розібрати основні причини його появи:

 • Відсутність чи неправильне чищення ротової порожнини.
 • Переважає раціон м’якої їжі, через що зуби не очищаються природним шляхом.
 • Аномальне розташування зубів.
 • Змінений мінеральний склад чи кислотність слини через проблеми з обміном речовин.
 • Прийом лікарських засобів протягом тривалого часу.

Найбільш поширеною причиною, чому утворюється наліт на зубах, є відсутність ретельного чищення зубів, заміна стандартної процедури жувальною гумкою. Вживання забарвлених продуктів та напоїв призводить до появи пігментованого зубного нальоту, тобто зуби стають жовтими, з’являються коричневі чи чорні плями.

Які стадії формування зубного нальоту?


Щоб уникнути утворення зубного каменю чи карієсу, не обов’язково відмовлятися від улюбленої їжі та напоїв. Утримувати кількість патогенних мікроорганізмів у нормі дозволяє ретельне проведення гігієнічного чищення ротової порожнини, використання флосу та ополіскувача після їжі. Недбале ставлення до зубів і традиційних гігієнічних процедур запустить процес утворення твердих відкладень.

Сам зубний наліт формується в три стадії, залежно від кількості пройдених годин після останнього чищення:

 1. Перші 4 години. Поступово створюється сприятливе середовище для розмноження бактерій, після чого вони починають поширюватися.
 2. Наступні 4-7 годин. Кількість бактерій збільшується в 10 разів, а їхнє фіксування на поверхні призводить до утворення м’якого нальоту. Переважна більшість стрептококів і лактобактерій стає причиною погіршення емалі, підвищується ризик розвитку карієсу.
 3. Через 6-7 годин. Зубний наліт стає видимим, а постійна дія слини та мікробів призводить до твердіння м’яких відкладень. Поступово нешкідливий м’який наліт мінералізується і перетворюється на камінь.

Як прибрати зубний наліт

На перших етапах зубний наліт не робить серйозного впливу на організм, а прибрати його можна простим чищенням зубів, використанням ополіскувача, зубної нитки. Поступово мікроорганізми почнуть виділяти кислоти, які призведуть до руйнування емалі, у структуру зуба почнуть проникати інфекції, що стане причиною появи карієсу.

Коли зубні відкладення ущільнюються і тверднуть, велика ймовірність появи запалення ясен, кровоточивості. Захворювання пародонту можуть спричинити передчасну втрату зубів. І не можна забувати про незмінний неприємний запах з рота (галітоз), який створює проблеми при спілкуванні з іншими людьми.

Як прибрати наліт із зубів у домашніх умовах?


М’які зубні відкладення білого кольору не призводять до руйнування емалі. Для їх видалення досить повноцінного чищення зубів, особливо у міжзубних проміжках. Очистити важкодоступні ділянки можна за допомогою зубної нитки.

Багатьох цікавить, як прибрати жовтий наліт на зубах, який здатний зіпсувати навіть найкрасивішу усмішку. Такі відкладення мають пухку структуру, легко піддаються видаленню. Для повернення блискучої білизни достатньо проводити регулярне чищення, використовуючи щітку з жорсткою щетиною і зубну пасту, що відбілює. Зубні відкладення жовтого відтінку найбільш доброякісні.

Думка про те, що жовтий наліт на зубах не зчищається, є помилковим, тому що його можна прибрати домашніми засобами:

 • Ретельне чищення зубів вранці та ввечері. Рекомендуємо використовувати лікувальні зубні пасти з високим вмістом фтору. Ними не можна користуватися постійно, достатньо одного місячного курсу.
 • Чищення після кожного прийому їжі. Немає сенсу намагатися усунути старі зубні відкладення, ігноруючи видалення нового нальоту. Після кожного прийому їжі використовуйте ополіскувач або звичайну воду для полоскання, флос – для видалення залишків їжі.

В інтернеті легко знайти народні засоби для видалення зубного нальоту. Радимо відмовитись від серйозних експериментів, бо є ризик самостійно зруйнувати емаль, отримати опік. Якщо вже вирішили використовувати такі методи, спочатку проконсультуйтеся з лікарем.

Як прибрати зубний наліт у стоматології?


У кожному конкретному випадку складність видалення жовтого зубного нальоту відрізняється. Крім того, є коричневий та чорний відтінки, які виникають через регулярне куріння, вживання великої кількості шкідливих продуктів та напоїв.

Якщо причина появи нальоту на зубах не в проблемах із внутрішніми органами, на допомогу прийде професійна гігієна ротової порожнини. Лікар здійснить ультразвукову чистку, видалить зубні відкладення за допомогою апарату Air Flow, проведе глибоке фторування емалі.

Які стадії формування зубного нальоту

Висновки лікаря


Куртова Інна Олександрівна,

Керівник клініки «Стоматологія «ДентАрт», терапевт:

Куртова Інна Олександрівна

«Раджу не витрачати час на спроби самостійно видалити наліт на зубах, використовуючи народні засоби. Якщо помітили на зубах жовтизну та плями, з рота постійно неприємно пахне, одразу звертайтеся за допомогою до стоматолога.

Професійна гігієна ротової порожнини безболісна. Вона триває близько 40 хвилин, після чого ви відразу побачите результат, включаючи відсутність пігментованого нальоту та освітлення емалі на 2-3 відтінки. Після процедури ви отримаєте індивідуальні рекомендації, які дозволяють зберегти гарну та здорову усмішку.»

Рейтинг статті:
Ваша оцінка:
(1)
Ім'я
Email
Оцінка
Коментар
вул. Квітки Цісик, 10
м. Дніпро
Час роботи
пн-сб 8.00 - 20.00
нд 9.00 - 20.00