Стоматолог все частіше бере до рук фотоапарат. Що це – данина моді, чи практика щодо вдосконалення стоматологічного лікування? Виявляється, фотопротокол – це метод діагностики, при використанні якого виграють всі учасники лікувального процесу: і пацієнт, і лікар, і навіть сама стоматологічна клініка.
ЗМІСТ
- Для чого необхідний фотопротокол?
- Типи фотопротоколів
- Переваги ведення фотопротоколу
- Фотопротокол – більше, ніж діагностика
- Висновки лікаря
Для чого необхідний фотопротокол?
Дентальний знімок: за такою складною назвою ховається простий та сучасний спосіб зробити стоматологічне лікування ще ефективнішим. Фотопротокол – це фотографування зубів, яке виконує стоматолог такими засобами:
- цифровий фотоапарат (а до нього –аксесуари, дзеркала тощо);
- внутрішньооральна камера;
- додаткові пристрої (наприклад, мікроскоп);
- допоміжні аксесуари – ретрактори для губ та щік, дентальний контрастор тощо.
Цікаво, що на заході практика фотографування пацієнта була введена ще з 1960-х років. Суттєве відставання країн СРСР у цьому питанні було пов’язане, насамперед, з дефіцитом необхідного обладнання.
Розберемося, для чого необхідним є фотопротокол:
- для того, щоб лікар міг побачити деякі нюанси на зубах (тріщини, колір тощо) – недоступні під час обстеження іншими засобами;
- для того, щоб спостерігати за процесом лікування у динаміці;
- для інших фахівців – наприклад, зубного техніка.
Таким чином двома його основними перевагами є інформативність, тобто заповнення дефіциту даних – необхідних для діагностики, і наочність – тобто можливість бачити результати терапії у поступовій динаміці, що допомагає пацієнтам – особливо якщо вона довгострокова.
Типи фотопротоколів
Дентальний фотопротокол буває кількох типів:
- (зовнішня) макроестетика – стоматолог фотографує усмішку, становище ЩЛС при різній міміці, рисах обличчя і навіть поставі;
- (внутрішня) мініестетика – це докладні фотографії зубів та ясен, а також інші допоміжні фотографії;
- (внутрішня) мікроестетика – фотографується окремо кожен зуб та фрагменти пародонту.
Діагностика пацієнта багато в чому покладається на внутрішньоротову макрозйомку, тому докладніше зупинимося на тому – які фотографії робить лікар.
- Фронтальне фото зубів.
- Фото зубних рядів з правого та з лівого боку.
- Панорамна фотографія щелепи у зімкнутому та розімкнутому вигляді.
- Вид зубного ряду по осі якогось окремого зуба (наприклад, ікла).
- Верхніх та нижніх різців на просвіт, і т.д.
Для такої зйомки, як правило, необхідне додаткове обладнання – наприклад, УФ-лампа для окремих видів стоматологічних процедур, таких як реставрація зубів.
Переваги ведення фотопротоколу
Дентальна фотографія – сучасний процес, користь від якого отримують всі його учасники. Розглянемо його переваги для кожного з них.
Стоматолог:
- гарантує, щоб була проведена найбільш точна діагностика;
- може простіше та наочніше пояснити пацієнтові, як проходитиме лікування;
- краще контролює процес лікування;
- за необхідності – коригує процес лікування;
- приймає правильні рішення у разі виникнення спірних ситуацій;
- фіксує досягнення терапії на кожному етапі;
- може показувати іншим пацієнтам – які результати дає конкретне лікування, тощо.
Пацієнт:
- краще розуміє, для чого необхідна та чи інша медична процедура для його зубів;
- бачить – за що він платить;
- стежить, наскільки якісно виконується робота стоматолога;
- спостерігаючи проміжні результати, має мотивацію для того, щоб продовжувати лікування, особливо якщо воно довгострокове;
- після закінчення лікування інформація архівується – і до неї завжди можна швидко звернутися, якщо, наприклад, помінявся лікар.
Зубний технік:
- бачить зуб пацієнта у всіх деталях – так, ніби він був присутній під час огляду;
- спрощується робота з виготовлення конструкцій при протезуванні (особливо у таких нюансах – як колір).
Клініка:
- покращення комунікації між усіма учасниками стоматологічного процесу;
- фотопротокол дозволяє чітко розмежувати відповідальність пацієнта та лікаря.
Крім того, він може використовуватися для консиліуму кількох лікарів, яких неможливо зібрати разом під час консультації пацієнта. Усі результати обстеження, які клініка отримує у межах цифрової зйомки, захищаються законом про конфіденційність даних пацієнта.
Фотопротокол – більше, ніж діагностика
Найчастіше дентальний знімок є необхідним за двох видів маніпуляцій:
- ортопедія, тобто зубне протезування,
- та ортодонтія, або корекція положення зубів.
Стандартний сучасний фотопротокол включає 6-8 знімків, докладніший – може і до 20. Зазвичай процес не викликає неприємних відчуттів. Пацієнт може навіть відчути від нього задоволення, відчувши себе фотомоделлю.
Цифрова зйомка здійснюється, як правило, до, і під час, і навіть після закінчення лікування. Вона фіксує деталі, які не доступні навіть досвідченому лікареві. Така практика дозволяє розглянути всі нюанси, і не лише зуби – але комплексну особистість людини як злагоджений організм, гармонізувати її.
Завдяки фотопротоколу пацієнт отримує не просто здоровий зуб або навіть кілька. Його усмішка «вписується» лікарем у його обличчя, міміку, фігуру, характер – відбувається ніби корекція зовнішності в цілому, починаючи зі стоматологічного лікування, включаючи омолодження та виправлення постави, і закінчуючи значним покращенням якості життя.
Висновки лікаря
Керівник клініки «Стоматологія «ДентАрт», терапевт:
На сьогоднішній день у кожній сучасно обладнаній клініці – такій, як наша – пропонуються стоматологічні послуги, нехай не обов’язкові – але здатні значно вдосконалити терапевтичний процес. Однією з таких послуг може бути складання фотопротоколу.
Практика дентальної фотографії стає все більш поширеною у сучасній стоматології. Якась клініка для цього просто закуповує обладнання і навчає новій навичці лікарів, коли як інша може мати цілу фотолабораторію.
У кожному разі робота стоматолога від нововведення, зазвичай, лише оптимізується, та її результати – стають ефективнішими як для лікарів, так і для пацієнтів. Тому вже давно не стоїть питання – для чого вводити фотопротокол у стоматологічний ужиток, залишається лише питання – як це зробити.