СКОРО ВІДКРИТТЯ ФІЛІАЛУ КЛІНІКИ В ЦЕНТРІ ДНІПРА                                             СКОРО ВІДКРИТТЯ ФІЛІАЛУ КЛІНІКИ В ЦЕНТРІ ДНІПРА                                             СКОРО ВІДКРИТТЯ ФІЛІАЛУ КЛІНІКИ В ЦЕНТРІ ДНІПРА
Коли потрібно чистити зуби: до чи після сніданку? | ДентАрт

Коли потрібно чистити зуби: до чи після сніданку?

Час читання:
6 хвилин PT6M
Рейтинг статті:
(1)

Професійні стоматологи рекомендують очищати ротову порожнину двічі на день, а людям із хворими яснами рекомендується навіть тричі. Давайте розбиратися, коли це краще зробити.

ЗМІСТ

 1. Коли краще чистити зуби?
 2. Чому зуби треба чистити до сніданку?
 3. Аргументи на користь чищення зубів після сніданку
 4. Що буде якщо не чистити зуби вранці?
 5. Чи потрібно чистити зуби щоразу після їжі?
 6. Висновки лікаря

Коли краще чистити зуби?


Однозначної думки немає. Звичайно, з гігієни ротової порожнини необхідно почати день, якщо перед цим ввечері Ви не стали вдаватися до допомоги щітки і пасти. У такому разі залишки харчових продуктів давно «годували» шкідливі мікроорганізми, і вони з комфортом розмножилися і утворили твердий наліт на Ваших іклах, премолярах та молярах. Беріть щітку негайно і швиденько приберіть!

Скільки разів на день чистити зуби?

Але той, хто перед сном ретельно обробив зуби пастами та ополіскувачами, вирішує це питання сам. А ми лише допоможемо із вибором.

Чому зуби треба чистити до сніданку?


Під час сну у щільно стисненому роті утворюється безліч хвороботворних бактерій, а також м’який зубний наліт. Відразу після пробудження їх необхідно очистити з наступних причин:

 • Під час сну організм не може ефективно захищатись від продуктів життєдіяльності бактерій. Ви ретельно все почистили перед сном, але бактерії живуть у ротовій порожнині, утворюють наліт, який має неприємний запах і викликає захворювання шлунка. Щоб прибрати запах і захистити себе від захворювань шлунково-кишкового тракту, необхідно просто почистити зуби відразу після сну.
 • Ще один аргумент на користь чищення до першого прийому їжі – це розм’якшення емалі під впливом продуктів. Після сніданку, коли Ваші зуби неабияк працювали, обробляючи бутерброди, печиво та каву (з цукром) за щітку одразу хапатися не варто – високий ризик пошкодити емаль. Це безсудинна і найтвердіша тканина організму. Вона залишається відносно незмінною протягом усього життя людини. Потрібно захистити її від карієсу, оскільки вона виконує важливі функції.
 • Прихильники теорії, що гігієну ротової порожнини треба проводити до сніданку, стверджують, що таке чищення допоможе захистити Ваші ікла та моляри від впливу особливо шкідливих продуктів – кави, чаю, солодкого тощо.
 • Ну, і останній аргумент у цьому ряду – естетичний. Звичайно, приємніше приступати до м’яких булочок із сиром та ароматної чашки кави з легким присмаком м’ятної пасти у роті, ніж відчувати там застарілий неприємний запах.

Чищення зубів після прийому їжі

Аргументи на користь чищення зубів після сніданку


Багато стоматологів сходяться на думці, що гігієнічні процедури краще проводити після їжі. Це пояснюється тим, що процес жування і ковтання їжі зазвичай проходить інтенсивно, а емаль піддається різним впливам – механічним і температурним. Від цього вона може розм’якшитися та легко травмуватися при терті щіткою. Прихильники чищення після першого прийому їжі також наводять такі аргументи:

 • Головний аргумент лежить на поверхні – почистивши зуби після їжі, Ви приберете як наліт, що утворився за ніч, так і залишки їжі, і до обіду відчуватимете свіжість та чистоту. Оточуючим легке м’ятне дихання теж більше сподобається.
 • Також, взятися за щітку після ранкового перекусу варто і тому, що іноді в процесі чищення на яснах можуть утворюватися мікротріщини. Якщо після цього в них потрапить їжа, існує висока ймовірність запалення.
 • Якщо Ви вживали продукти типу моркви, чаю, буряків, то їх речовини могли змінити колір емалі. І ось з таким червонуватим або жовтуватим відтінком Ви і поїдете в офіс. Якщо ж Ви маєте звичку користуватися пастою та щіткою після їжі, то повернете своїй усмішці яскраво-білий колір.
 • Смак м’ятної або ментолової пасти перед трапезою зіпсує апетит, а ось після нього навпаки, позбавить від аромату спецій та прянощів, забезпечивши приємною свіжістю на цілий день.

Що буде якщо не чистити зуби вранці?


В ідеалі догляд за ротовою порожниною має бути двічі на день, вранці та ввечері. Бактерії у роті розмножуються надзвичайно швидко, підживлені залишками їжі та надійно захищені теплою слизовою ясен. Вже через 12 годин кількість мікроорганізмів під назвою streptococcus mutans з’явиться в небезпечній кількості, адже саме вони є основною причиною карієсу. Ці анаеробні бактерії продукують кислоти, що демінералізують емаль. Процес очищення швидко зменшить кількість цих мікроорганізмів у ротовій порожнині. А якщо ні, то вони продовжують руйнівну роботу, і це призведе до карієсу.

Чи потрібно чистити зуби щоразу після їжі?


Здоровим людям не рекомендується проводити очищення занадто часто. Порожнина рота має нормальну мікрофлору. Вона досить стійка до утворення анаеробних бактерій, при цьому сама бере участь у захисті організму від мікробів, що надходять ззовні. Ті, хто чистить зуби дуже часто, знищує мікрофлору в роті, порушує її природну рівновагу.

Причини, коли не потрібно чистити зуби після кожного прийому їжі

Це не потрібно з двох причин.

 1. Тверда тканина емалі може послаблюватися під впливом харчових продуктів. Якщо інтенсивно потерти її щіткою, вона може травмуватися та стати більш уразливою для бактерій.
 2. Слина, яка рясно виділяється в процесі жування, корисна для зубів, вона нормалізує кислотно-лужний баланс у роті. Добре б дати слині «попрацювати» в роті після їжі, а не відразу зменшити її кількість, вичистивши все щіткою. За добу у дорослої людини виділяється 1500–2000 мл слини.

Висновки лікаря


Куртова Інна Олександрівна,

Керівник клініки «Стоматологія «ДентАрт», терапевт:

Куртова Інна Олександрівна
Слизова ясен виконує важливі функції: захисну, всмоктувальну, чутливу. Необхідно правильно очищати її від мікроорганізмів та продуктів їхньої життєдіяльності. Також, ретельного чищення потребує емаль і міжзубний простір. Існують певні нормативи та вимоги до гігієни ротової порожнини: очищати її необхідно двічі на день за допомогою правильно підібраної зубної пасти, щітки та флосу. Підбирається цей догляд індивідуально. Не рекомендую купувати самому пасту – краще нехай підбере її дантист. Рекомендовано чистити зуби після першого прийому їжі. Але для пацієнтів, які не можуть їсти з нечищеними зубами, допускається очищати їх відразу після пробудження, а після перекусу обполіскувати рот водою.

Рейтинг статті:
Ваша оцінка:
(1)
Ім'я
Email
Оцінка
Коментар
вул. Квітки Цісик, 10
м. Дніпро
Час роботи
пн-сб 8.00 - 20.00
нд 9.00 - 20.00