Уявімо ситуацію: пацієнт стоматологічної клініки планує встановлення імплантів. Але раптом виявляється, що його щелепа немає достатньо кісткової тканини – тобто тканини, в яку, власне, і вживлюється імплант. Атрофія щелепної кістки – досить поширене явище: з різним ступенем тяжкості зустрічається у більш ніж 70% пацієнтів. У такому випадку для підготовки до імплантації лікар призначає таку процедуру, як остеопластика.
ЗМІСТ
- Що таке кісткова пластика?
- Види кісткової пластики
- Чим небезпечне нарощування кісткової тканини?
- Висновки лікаря
Що таке кісткова пластика?
Як і будь-яка інша область медицини, стоматологія безперервно розвивається за допомогою нових технологій, завдяки чому на даному етапі дозволяє вирішити практично будь-яку проблему – пов’язану із зубами.
Серед таких розробок – метод, який називається остеопластика (др.-грец. ὀστέον – «кістка»), вона ж кісткова пластика або кісткова аугментація (лат. augmen – «прирощення», «збільшення») – стоматологічна операція, завданням якої є нарощування кісткової тканини настільки, щоб її об`єм дозволив установку імпланта.
Якщо зуб видалено, то на місце, де він знаходився, більше не здійснюється жувальний тиск. Отже, об`єм кісткової тканини поступово зменшується – так як вона поступово розсмоктується. Верхня щелепа запускає процес спадання, або резорбції (лат. resorbeo – «поглинати»), кістки вже через 2-3 місяці після видалення зуба, нижня – через 6-12.
Для успішного приживлення імпланта необхідно, щоб він був оточений достатньою товщиною кісткової тканини (від 3 мм) з усіх боків. Якщо під час обстеження перед імплантацією з’ясовується, що її обсяг недостатній, або її якість незадовільна – лікар обов’язково призначає процедуру, яка представляє собою відновленням кісткової тканини.
Довготривала відсутність зуба – одна з основних причин, яка призводить до атрофії кістки – але не єдина. Отже – основні показання, при яких може призначатися проведення кісткової пластики:
- пухлини та кісти, різні захворювання ясен;
- травми щелепи та порушення прикусу;
- погіршення кровопостачання щелепної кістки (вікове або пов’язане з хронічними захворюваннями організму);
- спадковість, або специфічна вроджена анатомія щелепи;
- тривале носіння протезів та інші.
Види кісткової пластики
На сьогоднішній день стоматологія знає чотири основні види кісткової пластики. Вони відрізняються між собою тим, яким способом проводяться і який матеріал використовується.
- Синус-ліфтінг. Може проводитися тільки на верхній щелепі, біля носа – звідси в назві слово синус (лат. sinus – навколоносова пазуха). Кістковопластичний матеріал заповнює частину гайморової пазухи.
- Розщеплення альвеолярного гребеня. Так називається частина щелепи, яка несе у собі зуби. Процедура полягає в тому, що його розпилюють і розширюють, простір, що утворився, заповнюють кістковим замінником.
- Підсаджування кісткових блоків. Показання до процедури – сильно виражена нестача кісткової тканини. Матеріал, який при цьому використовується, може бути запозичений у самого пацієнта (з кістки верхньої щелепи, підборіддя, стегна) – тоді ця операція називається автотрансплантація, а також може бути донорським (інші люди або тварини) або синтетичним. Якщо остеопластика виробляється з допомогою аутотрансплантації, тобто використовуються власні тканини пацієнта – кісткові блоки або стружка, то матеріал, як правило, завжди приживається без проблем.
- Спрямована регенерація. Ця процедура може проводитися при легкому або середньому ступені атрофії кісткової тканини. Ціль – відновлення її об’єма за допомогою стимуляції її розростання. У необхідну ділянку впроваджується нова кісткова тканина, і навіть саморозсмокчувана мембрана для її закріплення і захисту від інфекцій. Таким чином, запускається процес регенерації.
Кожен метод із перерахованих найбільш ефективний у певних обставинах. Ціна на них також відрізняється. Тільки стоматолог може ухвалити виважене рішення, яка саме кісткова пластика має проводитися у конкретного пацієнта.
Чим небезпечне нарощування кісткової тканини?
Остеопластика абсолютно протипоказана у таких ситуаціях:
- у період вагітності чи лактації;
- якщо пацієнт страждає від захворювань крові, особливо пов’язаних з порушенням її згортання;
- за наявності захворювань ротової порожнини (наприклад, стоматит);
- захворювань, що спричиняють імунодефіцит (онкологія, інфекційні захворювання);
- захворювань ендокринної системи (цукровий діабет);
- остеопороз;
- за наявності діагностованих нервових розладів.
Небажаною операція з вживлення кісткової тканини є, якщо присутні:
- шкідливі звички (куріння, алкоголізм);
- захворювання скронево-щелепного суглоба;
- гострий період будь-якого, навіть найтяжчого захворювання тощо.
Перед операцією пацієнт зазвичай здає аналізи:
- аналіз крові на цукор та інфекції;
- коагулограму (оцінка згортання крові);
- клінічний аналіз сечі.
Таким чином проведення подібного хірургічного втручання має бути узгоджене одразу з кількома лікарями. Як і будь-яка інша операція, остеопластика може спричинити ускладнення – до яких потрібно бути готовим:
- відторгнення донорського матеріалу;
- розсмоктування матеріалу – і тоді потрібна повторна його підсадка;
- тривале відновлення після операції для клієнтів із хронічними захворюваннями та шкідливими звичками.
Проте якісна стоматологія та ретельна підготовка перед операцією зводять будь-які ризики нанівець. В результаті щелепа успішно готується до процедури імплантації.
Висновки лікаря
Керівник клініки «Стоматологія «ДентАрт», терапевт:
У давнину люди завжди знаходили заміну своїм зубам, що випали. На їхнє місце вони вставляли зуби тварин, кістки, камінчики і навіть монети. Стоматологія відкрила собі мистецтво імплантації на початку 1960-х рр. З того часу цей метод постійно розвивається, удосконалюється – і зараз практично не залишилося проблеми відсутності зубів – яку б він не міг вирішити.
Ціна імплантації та остеопластики не така вже й маленька. Але проведення таких операцій потребує певного рівня кваліфікації лікаря, якісних матеріалів та обладнання. Якщо всіх заходів буде дотримано – кісткова пластика при імплантації зубів пройде без ускладнень для пацієнта, і за допомогою імплантації він зможе повернути собі здорові зуби та високу якість життя – яке у нього було до їхньої втрати.