СКОРО ВІДКРИТТЯ ФІЛІАЛУ КЛІНІКИ В ЦЕНТРІ ДНІПРА                                             СКОРО ВІДКРИТТЯ ФІЛІАЛУ КЛІНІКИ В ЦЕНТРІ ДНІПРА                                             СКОРО ВІДКРИТТЯ ФІЛІАЛУ КЛІНІКИ В ЦЕНТРІ ДНІПРА
Як можна зупинити розвиток карієсу? Причини утворення карієсу | ДентАрт
Час читання:
5 хвилин PT5M
Рейтинг статті:
(0)

Лікування карієсу – довгий, болісний та фінансово витратний процес, який, до того ж, не завжди закінчується позитивним результатом. Позбавлятися запущеного карієсу завжди вкрай важко і неприємно, коли як загальмувати його розвиток або навіть запобігти виникненню – зовсім не важко. Розглянемо кілька порад лікаря з того, як навчитися запобігати карієсу без особливих вкладень часу, зусиль чи великого обсягу коштів.

ЗМІСТ

 1. Чому на зубах утворюється карієс?
 2. Чого боїться карієс?
 3. Висновки лікаря

Чому на зубах утворюється карієс?


Карієс – слово латинського походження, яке дослівно перекладається як «гнилизна» або «гниття». З етіології стає зрозуміло, що, якщо запустити каріозний процес – зуб починає гнити, і згодом, після сильного болю та абсцесу, зрештою, випаде.

Щоб навчитися боротися з карієсом, слід спочатку з’ясувати причини – через які виникає та розвивається це захворювання. Для початку варто усвідомити, що карієс є абсолютно у кожної людини, у якої в роті є зуби. Оскільки він так сильно поширений, вже багато десятків років у стоматології розвиваються та вдосконалюються технології, спрямовані на його лікування. І найкращі з них може використати собі на користь будь-яка сучасна людина.

Але почнемо спочатку: чому на зубах утворюється карієс? Його джерело – бактерії, і порожнина рота – надзвичайно сприятливе середовище для їх розмноження. Тут дотримується головна умова для цього – оптимальне поєднання температури та вологості. Тому всього через пару годин після того, як одна бактерія опинилась у роті, вона може виготовити тисячі, мільйони, мільярди собі подібних.

Бактерії щодня нескінченним потоком потрапляють у порожнину рота людини – через їжу, пальці та олівці (які ми, задумавшись, можемо потягнути до рота), при поцілунках. Вважається, що у роті постійно перебуває щонайменше 700 видів бактерій – так би мовити, справжні «джунглі» з мікроорганізмів. Мікробами кишить порожнина рота навіть у новонароджених немовлят.

Отже, перша стадія розвитку карієсу полягає в тому, що бактерії «осідають» у м’якому нальоті – який обволікає зуби та ясна людини. Спочатку цей наліт призначений природою для того, щоб захищати емаль, але коли у ньому накопичуються бактерії – він починає, навпаки, роз’їдати її. Тому перший симптом карієсу – зміна структури емалі. Візуально ця тверда тканина зуба починає змінювати колір (темніти), на дотик – стає шорсткою та пористою, у її поверхні з’являються порожнини.

Коли бактерії «проїли» емаль, вони дістаються більш глибокого структурного шару зуба – це внутрішня зубна тканина під назвою дентин. Настає наступна стадія ураження зубів карієсом – середньої тяжкості. Позбавлятися його руйнівної дії на даному етапі можливо вже тільки за допомогою бормашини. Тому так важливо постійно запобігати розмноженню бактерій за допомогою гігієни порожнини рота на самих ранніх етапах – як самостійно, так і в стоматологічному кабінеті.

Чого боїться карієс?


Карієс – це захворювання, розвиток якого можна сповільнити на кожному етапі. Будь-який стоматолог вам скаже, що це потрібно робити одразу кількома шляхами.

Правильний домашній догляд за ротовою порожниною.

Виникнення карієсу відбувається через неповноцінну гігієну рота. Як правильно позбавлятися від накопичення шкідливих бактерій?

 • Чистити зуби не менше двох разів на день (особливо професійними зубними пастами).
 • Використовувати додаткові засоби для догляду за зубами (ополіскувач для рота, флос, жувальна гумка).
 • Правильно харчуватися (грубоволокниста їжа природно очищає і зуби, а насичена вітамінами – зміцнює їх).

Виникнення карієсу відбувається через неповноцінну гігієну рота. Як правильно позбавлятися від накопичення шкідливих бактерій?

Зазначеними способами можна запобігати утворенню м’якого та твердого зубного нальоту – який і запускає каріозний процес.

Ще одна обов’язкова умова – регулярне відвідування стоматологічного кабінету.

 • Тільки стоматолог може здійснити повноцінне чищення зубів у важкодоступних місцях, позбавляючи емаль від хвороботворних бактерій.
 • Своєчасний професійний огляд дозволить помітити виникнення захворювання, поки не видно жодного очевидного неозброєним оком симптому – і провести м’яке його лікування.

Ще одна обов’язкова умова – регулярне відвідування стоматологічного кабінету.

Комплексне зміцнення організму.

 • Потрібно викоренити шкідливі звички, особливо куріння (бо сигаретний дим згубно і безпосередньо впливає на зуби та ясна).
 • Скоротити/виключити вживання продуктів, що містять цукор.
 • Вчасно заповнювати дефіцит кальцію, фтору та інших корисних мінеральних компонентів.
 • Виключити токсичний вплив навколишнього середовища і особливо води на організм (проблеми із зубами можуть виникати у людей, які працюють на шкідливому виробництві або проживають в областях із несприятливою екологічною обстановкою).
 • Слідкувати за загальним імунітетом організму (таке захворювання, як карієс особливо сильно прогресує за наявності інших хронічних патологічних та імунодефіцитних станів).

Комплексне зміцнення організму

Якщо виконувати ці прості правила – патологічні процеси просто не встигатимуть виникати в ротовій порожнині. Це означає – що на догляд за зубами піде набагато менше часу, зусиль та фінансових коштів.

Але що робити, якщо якийсь із зубів уже гнилий? Як правило, саме так виглядає остання стадія розвитку карієсу. На що здатні сучасні технології – чи можна зупинити гниття зуба? Так, це сумний та малообіцяючий симптом. Але у будь-якому стані зуб потрібно намагатися врятувати.

Висновки лікаря


Куртова Інна Олександрівна,

Керівник клініки «Стоматологія «ДентАрт», терапевт:

Куртова Інна ОлександрівнаЯкісний домашній догляд за зубами – обов’язкова умова для того, щоб підтримувати зуби у здоровому стані. Він дозволяє запобігати більшості проблем, які можуть виникати із зубами. Ось чому для стоматолога не очі, а зуби – це дзеркало душі людини. За їхнім станом одразу видно, наскільки ретельно людина дбає про себе. Адже гнити зуби починають лише тоді, коли позбавлені будь-якого догляду. А проблеми, які не здатні вирішити індивідуальні засоби гігієни, завжди вирішить стоматолог.

Рейтинг статті:
Ваша оцінка:
(0)
Ім'я
Email
Оцінка
Коментар
вул. Квітки Цісик, 10
м. Дніпро
Час роботи
пн-сб 8.00 - 20.00
нд 9.00 - 20.00