СКОРО ВІДКРИТТЯ ФІЛІАЛУ КЛІНІКИ В ЦЕНТРІ ДНІПРА                                             СКОРО ВІДКРИТТЯ ФІЛІАЛУ КЛІНІКИ В ЦЕНТРІ ДНІПРА                                             СКОРО ВІДКРИТТЯ ФІЛІАЛУ КЛІНІКИ В ЦЕНТРІ ДНІПРА
Профілактика карієсу, види профілактики карієсу | ДентАрт
Час читання:
6 хвилин PT6M
Рейтинг статті:
(0)

Більшість людей стикаються з карієсом, але ігнорують професійне стоматологічне лікування. В результаті карієс швидко поширюється вглиб зуба, який потім буде все складніше відновити або взагалі врятувати. Пам’ятайте: проблем із зубами можна уникнути. Для цього необхідна комплексна профілактика карієсу, яка позбавить вас тривалого і дорогого лікування.

ЗМІСТ

 1. Причини виникнення карієсу
 2. Базові правила профілактики карієсу
 3. Характер харчування для профілактики карієсу
 4. Висновки лікаря

Причини виникнення карієсу


Стрімкий розвиток карієсу походить від неправильного догляду за ротовою порожниною. Від карієсу страждають і зуби, і ясна.

Часто процес починається зовсім непомітно: на поверхні зуба з’являється маленька каріозна цятка. Зуб починає реагувати на гарячу, холодну, солодку їжу. Потім карієс вражає емаль та дентин: утворюється порожнина, через яку в зубі з’являються хворобливі відчуття. На останній стадії порожнина збільшується і сильний біль починають викликати навіть випадкові дотики.

Щоб зрозуміти, що таке профілактика карієсу, слід спочатку визначити причини появи такого патологічного процесу. Вони можуть бути як вродженими, так і бути результатом легковажного ставлення до свого здоров’я:

 • слабка емаль генетично успадкована від батьків;
 • порушено мінеральний обмін внаслідок різних дієт, відсутності збалансованого харчування, захворювань шлунково-кишкового тракту;
 • зміни в’язкості слини, що виникають внаслідок системних захворювань та інфекцій;
 • скупченість зубів (тобто їх щільне прилягання один до одного), яке ускладнює правильну гігієну ротової порожнини;
 • нерегулярне чи неправильне чищення зубів – наприклад, використання зубної щітки із занадто м’якою щетиною.

Карієс можна помітити і самостійно – візуально, або за наявними больовими відчуттями у зубах. Проте рекомендуємо регулярно проходити огляд у стоматології. Так вдасться виявити патологічний процес на ранніх стадіях, і вчасно його позбутися, запобігши складному і дорогому лікуванню.

Причини виникнення карієсу

Базові правила профілактики карієсу


Видалення м’якого нальоту є першим етапом у лікуванні карієсу. Щоб повністю позбутися шкідливих бактерій, бажано 2-3 рази на рік проходити професійне чищення зубів. Однак для зниження ризику появи патологічних процесів потрібно дотримуватись базових правил профілактики карієсу:

 • Правильне чищення зубів. Гігієнічні процедури в ротовій порожнині необхідно проводити не менше двох разів на день: вранці і ввечері.
 • Додаткові процедури гігієни. Крім зубної щітки та пасти для чищення зубів, використовуйте флос для видалення нальоту в міжзубних проміжках. Після проведення гігієнічної процедури користуйтесь ополіскувачем.
 • Контроль обсягу фтору. Недостатнє надходження фтору в організм може призвести до зміни структури емалі. Як саме заповнювати недолік цього мінералу – вам підкаже ваш лікар.
 • Контроль температури їжі. Вживання занадто холодної або гарячої їжі може спричинити виникнення мікропошкоджень емалі. Вглиб зуба можуть проникнути бактерії, які спровокують стрімкий розвиток карієсу.

Ми рекомендуємо серйозно підходити до вибору засобів догляду за ротовою порожниною – ключового виду профілактики карієсу. Можна періодично використовувати зубну пасту з високим вмістом фтору. Якщо ви маєте пошкоджену емаль – у жодному разі не користуйтеся пастою з великими абразивними частинками у її складі.

Базові правила профілактики карієсу

Характер харчування для профілактики карієсу


Вживання певних фруктів та овочів дозволяє досягти природного очищення зубів. Деякі продукти, навпаки, негативно впливають на емаль, через що починаються патологічні процеси.

Для профілактики карієсу необхідно скоригувати харчування таким чином:

 • Зменшити обсяг споживання солодощів та борошняних продуктів. Вам не потрібно змушувати себе повністю відмовлятися від кондитерських виробів та шоколаду. Однак варто максимально знизити їх кількість, а після кожного прийому їжі полоскати рот спеціальними ополіскувачами або теплою водою. Звичні солодощі можна замінити на сухофрукти.
 • Збалансувати раціон. Коли складаєте меню, стежте за балансом жирів, білків та вуглеводів. До обов’язкових складових правильного меню належать кисломолочні продукти, м’ясо та риба, сир, горіхи, свіжа зелень.
 • Вживати тверді продукти. Для підтримки здоров’я ротової порожнини необхідно регулярно здійснювати природне очищення зубів. У цьому плані допомагають жорсткі овочі та фрукти, у тому числі яблука та морква.
 • Ретельно пережовувати їжу. Ми звикли швидко снідати, обідати та вечеряти. Однак заковтування великих шматків їжі призводить до їх тривалого перебування в шлунку, через що можуть відбуватися порушення травлення.
 • Обережне вживання твердої їжі. Жорстка їжа має бути в раціоні, але намагайтеся їсти обережно, щоб зуби не травмувалися, а частинки не застрягали в міжзубних проміжках.

Постійно стежте за реакцією зубів на їжу. У деяких випадках необхідно не просто обмежити кількість солодощів та борошняних продуктів, а повністю виключити їх із раціону. Якщо зуби почали реагувати на гарячу/холодну їжу – рекомендуємо відразу пройти огляд у стоматолога, інакше є ризик запустити і тим самим посилити патологічний процес, що виник.

Характер харчування для профілактики карієсу

Висновки лікаря


Куртова Інна Олександрівна,

Керівник клініки «Стоматологія «ДентАрт», терапевт:

Куртова Інна Олександрівна
«До мене регулярно приходять пацієнти з карієсом на середній стадії, коли вже утворюються каріозні порожнини, з’являються больові відчуття при вживанні гарячої та холодної їжі. Більшість людей ігнорує профілактичні огляди, через що втрачає можливість своєчасно виявити патологічні процеси та позбутися їх.

Рекомендую проходити профілактичні огляди двічі на рік. Додатково можна робити професійне чищення зубів у стоматології 2-3 рази на рік. Враховуючи поточний стан зубів, лікар самостійно обирає метод чищення: для видалення великого обсягу м’якого нальоту достатньо методу Air Flow, а за наявності зубного каміння використовується ультразвукове чищення. Завдяки відновленню мінерального балансу та поліруванню зубів наприкінці процедури, вдається суттєво знизити ризик появи карієсу».

Рейтинг статті:
Ваша оцінка:
(0)
Ім'я
Email
Оцінка
Коментар
вул. Квітки Цісик, 10
м. Дніпро
Час роботи
пн-сб 8.00 - 20.00
нд 9.00 - 20.00