СКОРО ВІДКРИТТЯ ФІЛІАЛУ КЛІНІКИ В ЦЕНТРІ ДНІПРА                                             СКОРО ВІДКРИТТЯ ФІЛІАЛУ КЛІНІКИ В ЦЕНТРІ ДНІПРА                                             СКОРО ВІДКРИТТЯ ФІЛІАЛУ КЛІНІКИ В ЦЕНТРІ ДНІПРА
Що робити, якщо видалили зуб? Що робити не можна? | ДентАрт

Що можна, а що не можна робити після видалення зуба?

Час читання:
6 хвилин PT6M
Рейтинг статті:
(1)

Процедура видалення зуба відбувається під анестезією. Тому пацієнт нічого не відчуває у кріслі у лікаря. Але як тільки він виходить із стоматологічного кабінету – на нього навалюється величезна кількість питань, що стосуються того – що робити, якщо видалили зуб? Як правильно відновитись після операції? Головна рекомендація – зберігати здоровий глузд і діяти відповідно до вказівок вашого стоматолога. Пам’ятайте, що ви не перший і навіть не мільйонний пацієнт, який проходить цю процедуру. Тому ви у безпеці: всі можливі варіанти розвитку ситуації вже давно вивчені та передбачені.

ЗМІСТ

 1. Що робити, якщо видалили зуб?
 2. Що не можна робити після вилучення зуба?
 3. Процес відновлення: що – нормально, а що – підозріло?
 4. Висновки лікаря

Що робити, якщо видалили зуб?


Видалення зуба – це хірургічне втручання в організм людини, тобто – операція, в результаті якої утворюється відкрита рана. Тому завданням пацієнта є забезпечити процес її максимально швидкого та безпроблемного загоєння, і запобігти будь-якому ускладненню. Для цього розглянемо, що відбувається у роті у пацієнта і що він повинен робити – починаючи з того моменту, як процедуру видалення зуба закінчено.

 • Прибрати марлевий тампон / ватну кульку.

Закінчивши операцію, стоматолог кладе в лунку видаленого зуба марлевий тампон, який повинен призупинити витік крові – доки не відбудеться її згортання. На місці ранки утворюється так званий тромб, або кров’яний згусток. Він обов’язково повинен залишатися в лунці, оскільки сприяє утворенню нової тканини на місці видаленого зуба.

Час, необхідний для формування згустку у здорової людини – 20-30 хвилин після операції. Якщо пацієнт страждає на підвищений тиск або погане згортання крові – цей час потрібно продовжити до 40-60 хвилин. Але не більше: якщо тримати тампон довше – потік може приклеїтися до нього, і випасти разом з ним.

 • Знімати біль, джерелом якого є прооперована ясна.

У першу годину або дві після операції анестезія почне слабшати, і пацієнт може відчути дуже сильний біль від рани, що утворилася. Ці відчуття є абсолютно нормальними. Зазвичай лікар виписує графік прийому знеболювальних препаратів, антибіотиків та жарознижувальних засобів на перші 2-3 дні. Паралельно з цим вже в день операції можна прикладати холод до щоки, біля того місця – де знаходиться прооперована лунка.

 • Змінити раціон харчування.

Перша рекомендація щодо харчування – у жодному разі не вживати їжу та напої протягом 2-3 годин після операції. Пити відразу можна лише теплу воду. Все інше, що потрапить у цей час до рота, може порушити формування кров’яного згустку.

По-друге, протягом трьох днів після операції необхідно виключити з раціону будь-яку жорстку та/або клейку, гостру, кислу та солодку, а також гарячу або занадто холодну їжу та газифіковані напої. Жорстка, гостра та інші види їжі з різким смаком можуть травмувати ясна, тоді як гаряча – відкрити нову кровотечу з лунки.

І, нарешті, третє правило – по можливості не використовувати для жування ні те місце, де знаходиться прооперована лунка, ні навіть бік рота – на якій вона знаходиться. В ідеалі, це місце має залишатися недоторканим – саме тоді рана, швидше за все, загоїться швидко та безболісно.

Що робити, якщо видалили зуб?

Що не можна робити після вилучення зуба?


Розглянемо альтернативну сторону питання – що може спричинити ускладнення після такої операції? Яких дій слід уникати? Для початку, постарайтеся не піддаватися ніякій фізичній, емоційній і навіть розумовій (пере)напрузі. Відразу після операції краще поїхати додому та відпочити. Ви на це заслужили – ви пережили великий стрес. Ідеально, якщо операція припала на п’ятницю і попереду у вас цілі вихідні.

Надалі пам’ятайте головне: у вас у роті знаходиться відкрита рана. Здійснюйте будь-які дії, виходячи з цього.

 • Не турбуйте прооперовану лунку.

Не колупайтеся в ній язиком, пальцем і тим більше іншими предметами. Не намагайтеся промити її за допомогою полоскальних розчинів або прикладати до неї мазі. Нехай відбувається природний процес загоєння рани – не перешкоджайте йому. Ваше завдання – не допустити випадання кров’яного згустку, інакше лунка може запалитись і навіть бути інфікованою, а також може відкритися нова кровотеча.

З цієї ж причини не висмикуйтесь і не спльовуйте. У жодному разі не куріть (в т.ч. кальян, вейп, електронні сигарети) і не вживайте алкоголь. Бажано не чистити зуби в день операції. З другого дня чистите їх так – щоб прооперована ясна була мінімально задіяні у цьому процесі. Обходьте лунку стороною, не тисніть на зубну щітку, використовуйте менший у порівнянні зі звичайним об’ємом зубної пасти. Краще, щоб щітка була новою (стерильною) або принаймні м’якою.

Намагайтеся не відкривати широко рота, напружувати м’язи обличчя, активно рухати щелепою (наприклад, при сильному сміху), якщо під час операції були накладені шви – так як вони можуть розійтися. Не лягайте спати на тому боці, який був прооперований. Спробуйте також трохи підняти голову за допомогою подушок – щоб не створювати зайвого тиску на голову, перші пару днів спіть напівлежачи.

 • Уникайте нагрівання тіла, фізичних навантажень, авіаперельотів тощо – словом, будь-яких ситуацій, які можуть спричинити розширення судин та підвищення артеріального тиску.

Розігрівання тіла в гарячих ванні або душі, лазні, басейні, солярії та на пляжі, а також велике навантаження під час авіаперельотів, спортивних тренувань або навіть просто підняття важких речей – все це, як правило, призводить до розширення судин і підвищення тиску. В результаті, кров’яний згусток може випасти, а з рани відкриється кровотеча. Ще одна рекомендація в цьому контексті – не прикладайте до щоки з боку зуба нічого гарячого (компрес, грілка) або навіть теплого (долонька).

Що робити після видалення зуба?

Процес відновлення: що – нормально, а що – підозріло?


Як зрозуміти, що одні післяопераційні процеси – планові та закономірні, а інші – мають викликати настороженість та бажання звернутися до лікаря?

 • Ключове питання – як довго загоюється рана після видалення зуба? Найважливішими для її успішного загоєння є перші 2-3 дні після операції. Саме в цей перший період необхідно бути гранично обережним і старанно дотримуватися всіх порад та рекомендацій лікаря. Повністю ясна загоюються у середньому через 8-10 днів після хірургічного втручання. Все залежить від стану імунітету та віку людини, особливостей операції, а також того – наскільки гармонійно проходить процес загоєння.
 • Набряк щоки з боку віддаленого зуба – нормальне явище. Особливо якщо було прооперовано зуб мудрості. Невелике запалення зберігається спочатку після операції, але потім обов’язково має поступово зникати. На його місці може ще кілька днів залишатись синець.
 • Підвищення температури тіла ввечері в день операції до 38° С. Говорить про те, що всі сили організму кинуті на загоєння рани. Вранці наступного дня має повернутися нормальна температура.
 • Рот відкривається не повністю, при цьому болять ясна і м’які тканини обличчя, що оточують їх. Такі неприємні відчуття характерні після операцій на зубах мудрості. Однак із втратою зуба мудрості не потрібно втрачати мудрість характеру – і зберігати спокій та терпіння під час одужання.

Увага! Які ознаки говорять про те, що виникло післяопераційне ускладнення?

 • Біль – якщо він не спадає (або навіть наростає) протягом кількох днів, та/або не відступає навіть після прийому знеболюючих препаратів.
 • Кровотеча – якщо кровоточивість не знижується, тим паче – якщо посилюється, тобто з рани тече кров чи постійно сочиться сукровиця.
 • Температура – продовжує залишатися високою (38 °С і вище).
 • Набряк – якщо припухлість, почервоніння та/або посиніння місця, в якому було проведено операцію, не зменшуються.
 • Запалення поширилося на горло, найближчі вухо та лімфовузли, що знаходяться поруч нервові закінчення (почуття печіння в області губ, язика, підборіддя тощо).
 • Виділення гною з лунки.
 • Оніміння обличчя.
 • Ви відчуваєте уламки кореня видаленого зуба (можуть залишитися в яснах, якщо зуб був тендітним).
 • Нудота, слабкість, відсутність апетиту та інші ознаки інтоксикації організму.

Ваш стоматолог повинен обов’язково знати, якщо зберігається один із наступних симптомів. Тільки лікар здатний зрозуміти, що відбувається, та підібрати правильний курс дій для нормалізації ситуації.

Процес відновлення: що – нормально, а що – підозріло?

Висновки лікаря


Куртова Інна Олександрівна,

Керівник клініки «Стоматологія «ДентАрт», терапевт:

Куртова Інна ОлександрівнаУмовно процедура відновлення пацієнта після операції з видалення зуба поділяється на три етапи. Перший і, мабуть, найгостріший період – власне, сам день операції. Найважливіший процес у цей час – формування та прикріплення кров’яного згустку, що захищає рану. Він триває від 2-3 до 4-6 (при складних операціях) годин. Завданням пацієнта є забезпечення цього процесу. Головна рекомендація – просто не перешкоджати йому.

Наступний період – 2-3 дні після операції. Як правило, при нормальному розвитку подій у лунці за цей час має початися формування нової тканини ясен: згусток набуває біло-сірого відтінку, поступово ущільнюється. Можуть залишатися несильні тягнучі больові відчуття. Стоматолог може призначити ванни (не полоскання!) для рани: лікувальний розчин необхідно просто тримати в роті кілька секунд, а потім м’яко спльовувати.

Протягом наступного тижня (до 9-10 дня) ясна набувають рожевого кольору. Якісь неприємні та незвичні відчуття сходять нанівець. У цей час зазвичай знімають шви, якщо ясна зашивали. А вже через 3-4 місяці лунка загоїться повністю, ніби операція ніколи і не проводилася.

Проте будь-яке ускладнення може продовжити цей період. Запам’ятайте головне: ваш стоматолог повинен знати про будь-яке відхилення від нормального процесу одужання, щоб бути в змозі вчасно вжити необхідних заходів для усунення проблем, що виникають.»

 

Рейтинг статті:
Ваша оцінка:
(1)
Ім'я
Email
Оцінка
Коментар
вул. Квітки Цісик, 10
м. Дніпро
Час роботи
пн-сб 8.00 - 20.00
нд 9.00 - 20.00