СКОРО ВІДКРИТТЯ ФІЛІАЛУ КЛІНІКИ В ЦЕНТРІ ДНІПРА                                             СКОРО ВІДКРИТТЯ ФІЛІАЛУ КЛІНІКИ В ЦЕНТРІ ДНІПРА                                             СКОРО ВІДКРИТТЯ ФІЛІАЛУ КЛІНІКИ В ЦЕНТРІ ДНІПРА
Що таке пульпіт на зубах? Причини появи пульпіту | ДентАрт
Час читання:
6 хвилин PT6M
Рейтинг статті:
(0)

Той самий зубний біль, який знайомий практично кожній людині на планеті Земля – і є запалення зуба під назвою пульпіт. Причина захворювання найчастіше полягає в тому, що карієс дістався аж до основи зуба – і торкнувся його нерва. Сучасна стоматологія пропонує найрізноманітніші шляхи лікування пульпіту за будь-якого ступеня ураження зуба. Метод підбирається виходячи з ретельної діагностики стану пацієнта.

ЗМІСТ

 1. Де знаходиться пульпа зуба?
 2. Що таке пульпіт зуба?
 3. Як правильно лікувати пульпіт?
 4. Висновки лікаря

Де знаходиться пульпа зуба?


Структурно, зуб людини складається з кількох шарів. Верхній шар – це емаль, найміцніша тканина зуба. Вона захищає його від механічних ушкоджень. Під нею розташовується шар дентину або кісткова речовина зуба. Ця сполучна тканина захищає найголовнішу і найглибше розташовану частину зуба – пульпу.

Саме через пульпу в зуб надходить живлення з організму. У ній знаходиться пучок судин та нервових закінчень. Тому здебільшого, коли ми відчуваємо біль у зубі – болить зазвичай саме пульпа. Деякі лікарі називають її «серцем зуба», але правильніше, мабуть, буде сказати – що це його нерв.

Щоб позбавити пацієнта болю, доводиться частково чи повністю видаляти пульпу. Процес видалення пульпи мовою стоматологів називається депульпування. У народі його називають «видаленням зубного нерва». Якщо раніше така операція викликала жах пацієнтів, оскільки вимагала накладання миш’яку та інших болючих маніпуляцій – то зараз вона проходить швидко та практично непомітно.

Проте стоматолог завжди намагається уникнути депульпування зуба і всіма силами зберегти йому життя. Якщо пульпа видалена – зуб, звичайно, може прослужити ще деякий час. Але, оскільки він позбавлений джерела живлення, стає набагато крихкішим, і може змінювати колір.

Причина, через яку може бути видалений зубний нерв – це насамперед запущений карієс. Головний симптом при цьому – сильний зубний біль. Вона свідчить у тому, що у зубі розвивається запалення. Якщо процес не зупинити, то захворювання може досить швидко перекинутися на інші зуби.

Що таке пульпіт зуба?


Пульпіт – це стоматологічне захворювання, при якому запалюється пульпа, і вона починає тиснути на судинно-нервовий пучок зуба. Існує не одна причина, яка веде до цього захворювання:

 • сильно запущений каріозний процес у зубі внаслідок поганої гігієни рота;
 • карієс, що розвивається під неправильно встановленою пломбою;
 • проникнення інфекції в зуб зсередини організму через систему кровоносних судин;
 • пошкодження зуба (механічна травма, вплив температур чи шкідливих речовин) тощо.

Існує не одна причина, яка веде до цього захворювання

Гострий пульпіт може проявлятися так:

 • Сильний біль у зубі, який розходиться також на ясна, скроню, вухо, потилицю, розташовані поруч лімфатичні вузли. Симптом посилюється у лежачому положенні та в нічний час доби. У запущеній стадії біль не знімається знеболюючими.
 • Реакція на холодну та гарячу їжу, навіть на холодну погоду, а також на гостру/кислу/солодку їжу. Що відрізняє пульпіт та карієс – неприємні відчуття при пульпіті зберігаються навіть через 15 хвилин після контакту з подразником.
 • Підвищення температури тіла та інші.

Гострий пульпіт може проявлятися так:

Хронічний пульпіт може довго не видавати себе, виявити його дозволяє якісна діагностика у стоматологічній клініці. Він може розвиватися роками і ділиться на кілька етапів.

Перший етап – фіброзний пульпіт, симптомами якого може бути слабкий біль у зубі та кровоточивість ясен. Наступний етап – так званий гангренозний, коли хворобливі відчуття частішають, і з’являється неприємний запах з рота. І, нарешті, гіпертрофічний – це етап, на якому у зубі виростає поліп. Біль стає ще більш вираженим. Починаючи з другого етапу, пульпіт практично необоротний.

Як правильно лікувати пульпіт?


Лікуванням пульпіту не завжди вдається зайнятися оперативно. Одні пацієнти можуть відкладати лікування, незважаючи на дискомфорт. Інші просто не знають про його наявність, оскільки відсутній будь-який симптом (саме так протікає хронічний пульпіт). Що відбувається із зубом, і загалом – із організмом людини, якщо не лікувати захворювання? Можуть виникнути такі ускладнення:

 • Абсцес, тобто нагноєння в яснах.
 • Періодонтит, або запалення тканин – оточуючих зуб.
 • Остеомієліт, флегмона, медіастиніт, наслідком яких може бути сепсис, тобто – зараження крові, і т.д.

З іншого боку, існують деякі тимчасові протипоказання для лікування пульпіту:

 • перший та третій триместри вагітності;
 • гострий період будь-яких захворювань в організмі;
 • запальні процеси в ротовій порожнині в безпосередній близькості до хворого зуба.

Існує два основні методи лікування пульпіту. Який з них більш прийнятний для застосування у конкретному випадку – покаже діагностика та огляд пацієнта.

Метод 1. Біологічний, чи консервативний. Видаляють лише уражену частину пульпи. Завдання стоматолога – якнайкраще зберегти зуб.

Метод 2. Хірургічний. Тканина пульпи (пучок судин та нервів, що є джерелом болю) видаляється повністю.

Існує два основні методи лікування пульпіту.

Як видно з опису, другий метод є радикальнішим – в результаті операції із зуба видаляється нерв. Зуб стає неживим, тому термін його служби різко скорочується. Отже, чим раніше пацієнт звернеться до стоматолога – тим вище шанси врятувати зуб, навіть якщо запальний процес у пульпі вже розпочався.

Висновки лікаря


Куртова Інна Олександрівна,

Керівник клініки «Стоматологія «ДентАрт», терапевт:

Куртова Інна Олександрівна

За статистикою ВООЗ, більш ніж у 20% пацієнтів стоматологічної клініки діагностика виявляє хронічний пульпіт. Причому він може перетворитися на гострий уже за 2-3 дні. І тоді вже потрібно не йти, а бігти до лікаря – адже такий сильний біль, який не знімають навіть анальгетики, може просто звести з глузду. Причому напад може застати пацієнта будь-коли: у відпустці, перед важливою подією – іспит, весілля, ділова зустріч, і т.д.

По суті, пульпіт – це запалення, при якому пульпа набрякає та тисне на нервовий пучок усередині зуба. Що робити, якщо пульпіт? Лікування пульпіту проходить швидко (одне, від сили два відвідування стоматолога) і практично безболісно. Але ще простіше проходити профілактичний огляд хоча б раз на 6 місяців – і тоді захворювання просто не матиме шансів для розвитку і навіть виникнення.

Рейтинг статті:
Ваша оцінка:
(0)
Ім'я
Email
Оцінка
Коментар
вул. Квітки Цісик, 10
м. Дніпро
Час роботи
пн-сб 8.00 - 20.00
нд 9.00 - 20.00