Формування зубів у людини триває не один рік. Перші молочні зубки з’являються у дитинстві (деякі діти навіть народжуються вже із зубами). Останні корінні – зуби мудрості – можуть зрости вже у зрілому віці. Тому, щоб гарантувати здорову усмішку, слід регулярно відвідувати стоматолога.
ЗМІСТ
- У якому віці у дітей зростають зуби?
- Прорізування молочних зубів: симптоми
- Які зуби у дітей випадають, а які ні?
- Зміна молочних зубів корінними
- Висновки лікаря
У якому віці у дітей зростають зуби?
Цікаво, що зуби – один з органів тіла, що найбільш рано розвиваються. Ротова порожнина набуває обрисів у плода вже на 12-й день після запліднення. Зуби починають прорізуватись теж на досить ранніх термінах: їхні зачатки з’являються вже на 6-му тижні вагітності! До 5-го місяця повністю готові передні зуби, жувальні – до 7-го.
Всі «будівельні матеріали» плід отримує з організму матері – ось чому вагітній жінці так важливо дбати про своє правильне харчування та спосіб життя:
- дієта майбутньої мами повинна включати корисні для зубів та дітей, і дорослих продукти харчування, серед яких – риба, м’ясо, молоко та сир, овочі та фрукти тощо;
- жінка повинна відмовитися від шкідливих звичок – куріння та алкоголю;
- слід мінімізувати прийом будь-яких ліків, уважно вивчити їх протипоказання та побічні ефекти.
Коли дитина народжується, у її щелепі вже присутні зачатки 20 тимчасових і навіть 16 постійних зубів. Тимчасові зубки малюка мінералізовані на 30-60%. Першого року життя починається мінералізація постійних.
За педіатричними стандартами, до віку до 2-х років повинні прорізатися 16 із 20 тимчасових зубів. Але це в середньому, а в житті може вийти інакше: у деяких до 2-х років можуть з’являтися вже всі зуби, а в інших до 5-ти може не вирости й половини. Причому і той, і інший термін перебуває у межах норми. Одним словом, прорізування – процес унікальний, і його потрібно відстежувати з лікарем дитини.
Прорізування молочних зубів: симптоми
Батьки можуть зрозуміти, що молочні зубки збираються прорізуватись, за такими симптомами:
- набряк та почервоніння ясен;
- свербіж та хворобливі відчуття в них;
- підвищення температури тіла;
- неспокійний сон;
- відсутність апетиту;
- нежить і кашель;
- у роті малюка виділяється незвично великий обсяг слини, тощо.
Усі ці симптоми перебувають у межах норми. Щоб трохи полегшити страждання дитини на цей період, можна використовувати такі рекомендації:
- використовувати спеціальні іграшки-прорізувачі;
- масажувати ясна пальцем;
- за погодженням з лікарем давати дитині знеболювальне.
Зуби починають з’являтися у певній послідовності:
- різці, від центральних до бокових – 6-й – 12-й місяць від народження;
- жувальні – 14-20 місяців;
- ікла – 18-й – 24-й місяць;
- більш глибоко посаджені моляри – віком від 2 до 3 років.
Батьки повинні спостерігати прорізування зубів у дитини, щоб уникнути потенційних ускладнень:
- відхилення у формі чи розмірі зубів;
- стоматит;
- ураження емалі, і т.д.
Якщо порушено графік чи порядок прорізування – це також ґрунтовна причина для консультації з лікарем. Можливо, у цьому випадку знадобиться обстеження або навіть лікування дитини.
Які зуби у дітей випадають, а які ні?
Тимчасовий зуб називається молочним. Чому? За легендою, авторство цього епітету приписують Гіппократу – який вважав, що він з’являється завдяки материнському молоку. Процес зростання тимчасових зубів має закінчитися до віку 2-3 років.
Молочний зуб випадає, бо розсмоктується його корінь. Однак він може починати розхитуватися і завчасно. Причина може виявитися будь-якою:
- стоматологічна – карієс, захворювання пародонту тощо;
- особливості вагітності та вигодовування;
- спадковість;
- фізичні травми;
- перенесені захворювання, тощо.
Зміна молочних зубів на постійні може відбуватися вже з віку 5 років. Порядок у цьому випадку буде такий: від передніх (різців) до молярів і іклів. Випадання тимчасового зуба раніше – коли ще не готовий прорізуватися постійний – може призвести до неприємних наслідків:
- неправильне формування прикусу;
- порушення дикції;
- психологічні проблеми.
З іншого боку, буває так, що «молочник» ніяк не хоче змінюватися на корінний – подовжується термін його перебування в яснах. Це може статися з таких причин:
- знижений імунітет дитини;
- хронічні захворювання;
- нестандартне розташування зачатків, та багато інших.
Існує також деяка специфіка їхньої появи:
- у дівчат зазвичай раніше – ніж у хлопчиків;
- чим нижче зріст дитини – тим пізніше починається прорізування;
- на нижній щелепі раніше – ніж на верхній, і т.д.
Як тільки батьки побачили, що у дитини випав перший молочний зуб – вони повинні:
- накласти стерильний ватний тампон на лунку, що кровоточить;
- не давати дитині жодної їжі протягом 2-3 годин;
- повідомити про це стоматолога і, при необхідності, прийти до нього на консультацію.
Таким чином можна поступово починати процес підготовки ротової порожнини до появи постійних зубів.
Зміна молочних зубів корінними
Не варто «допомагати» молочному зубу випасти: він повинен сам плавно вислизнути з ясна. У крайньому випадку, можна видалити його у стоматолога. Від того, наскільки гармонійно випаде тимчасовий зуб, залежить постійний. Адже якщо в яснах залишаться фрагменти молочного – той не зможе вирости на його місці. Тому варто дотримуватися порядку випадання – ніяк не прискорюючи його.
Постійний зуб – він же корінний. Варто звернути увагу на те, що корінних зубів більше – ніж тимчасових: їх 24. Зміна молочних зубів на постійні може відбуватися до віку 14 років. У цей період, рік у рік, щелепа дитини росте, розширюється. Тому є сенс навіть за відсутності скарг спостерігатись у стоматолога – щоб контролювати формування гарної усмішки.
Корінний зуб не завжди поспішає з’являтися на місці тимчасового. Іноді доводиться чекати не один місяць. Термін залежить від багатьох факторів:
- у щелепі дитини поки немає місця для постійного зуба,
- не сформувався його зачаток та інші.
Буває і зворотна ситуація – постійні зуби можуть починати рости другим рядом, тоді як ще не випав перший – що складається з молочних. У чому причина – може сказати тільки лікар, він же за необхідності і пропише лікування.
Висновки лікаря
Керівник клініки «Стоматологія «ДентАрт», терапевт:
Зміна молочних зубів на корінні – процес, що визначає здоров’я ЩЛС дитини на все життя. Тому кожен з батьків зобов’язаний контролювати, наскільки плавно проходить випадання одних та прорізування інших. І за наявності будь-яких відхилень звертатися до сімейного стоматолога – який, у разі потреби, призначить релевантне лікування.