Відбілювання зубів – процедура, яку зараз пропонує практично кожна клініка. Сучасна стоматологія пропонує безліч рішень, за допомогою яких можна висвітлити емаль на кілька тонів. Однак професійний догляд за зубами – не єдина умова їхньої краси та здоров’я. Закріпить результат також правильна домашня гігієна – якісна зубна паста, щітка потрібної жорсткості, зубна нитка, олівці, смужки та багато інших пристроїв, що дозволяють зберегти білу усмішку.
ЗМІСТ
- Колір зубів: як формується?
- Чи можна зберегти білий колір зубів?
- Чистка зубів професійна та в домашніх умовах
- Висновки лікаря
Колір зубів: як формується?
Відбілювання зубів – це стоматологічна процедура, метою якої є їхнє освітлення. З назви здається, що колір, який пацієнт може прагнути набути в результаті цієї процедури – білий. Однак у природі здоровий зуб практично ніколи не буває білим. Його природний колір – блідий, молочний, наближений до відтінку слонової кістки. Емаль практично прозора за своєю природою, і забарвлення зуба залежить від дентину – тобто тканини, що знаходиться під шаром емалі.
За статистикою, на запитання – чи задоволені вони своїм кольором зубів, 52% людей відповідають негативно. Справа в тому, що з роками, з одного боку, псується колір самої емалі, а з іншого – вона тонкішає, і все більше крізь емаль просвічує дентин, який може бути жовтим, сірим і навіть коричневим.
Цікаво також, що різні зуби можуть відрізнятися за кольором між собою. Зокрема, різці зазвичай світліші за ікла. Змінюється відтінок зуба від ріжучої частини до кореня: він темніє. Професійний спосіб визначення кольору зубів – шкала «Віта» (Vita). Стоматолог використовує її для визначення їх тональності, коли потрібно проводити деякі види лікування – наприклад, при встановленні коронок, виробництві вінірів і протезів.
Літера у цій шкалі позначає вигляд кольору: A – коричневий, B – жовтий, C – сірий, D – червоний. Цифрами позначають його інтенсивність, від 0 (найсвітліший) до 4 (самий тьмяний). Цікаво, що зуби з більшою інтенсивністю відтінку зазвичай міцніші. Тобто, наприклад, зуб кольором В1 менш міцний, ніж В3.
Сама по собі, шкала «Віта» фізично є горизонтальною пластмасовою платівкою – на яку прикріплені зразки зубів усіх можливих поєднань кольорів та їх яскравості. Ці зразки можуть бути також з пластмаси, картону, кераміки і т.д. Метод визначення кольору полягає в наступному: стоматолог прикладає шкалу до зубів – до кожного по черзі та записує результати.
Чи можна зберегти білий колір зубів?
Протягом життя і емаль, і дентин, і весь організм людини в цілому піддаються впливам довкілля та змін – які безпосередньо чи опосередковано впливають на колір зубів. Тому гарна усмішка – це не подарунок долі, а результат зусиль, які пацієнт вкладає у здоров’я. На білизну зубів впливають такі фактори:
- генетика;
- вік;
- ступінь зруйнованості зуба (наявність карієсу та інших патологій);
- стан організму (наявність важких та хронічних захворювань);
- прийом деяких ліків;
- куріння;
- харчування.
Загальновідомо, що спочатку білий відтінок зуба можуть зіпсувати барвники, які перебувають у багатьох продуктах і напоях.
- овочі (буряк, гарбуз) та фрукти (вишня, полуниця тощо);
- відповідно, овочеві та ягідні соки та морси;
- соуси, особливо соєвий, томатний та гірчиця;
- прянощі;
- солодощі;
- ягідні варення, муси, джеми;
- кава, какао, чай – причому будь-який (чорний, зелений);
- червоне вино, лікери, різнокольорові алкогольні коктейлі;
- кола та інші синтетичні напої неприродних кольорів.
Тому перша ж умова, яку ставить стоматолог, якщо пацієнт хоче висвітлити колір зубів – це скоригувати харчування. Іншими словами, варто прибрати, скоротити чи перемоделювати вживання продуктів, які негативно впливають на емаль: наприклад, пити ягідні соки через трубочку. Також рекомендується так звана «біла дієта» – яка зазвичай прописується на кілька наступних днів після процедури відбілювання зубів, але цей метод підійде і в «звичайному» житті.
Продукти, які пацієнт може вживати у межах «білої дієти»:
- білі м’ясо та риба;
- яйця (білок);
- молочні продукти;
- білі крупи – вівсянка, перловка тощо, а також макарони;
- біла квасоля;
- овочі та фрукти, які мають білий або світлий колір (капуста, огірки, яблука, ананаси тощо);
- прозорі напої.
Звичайно, такий спосіб харчування є досить жорстким – зате усмішка залишиться блискуче білою набагато довше і без додаткових стоматологічних втручань.
Чистка зубів професійна та в домашніх умовах
Сучасна стоматологія пропонує декілька способів відбілювання зубів.
- Професійне чищення зубів. Даний метод передбачає механічне очищення зубів від твердого та м’якого нальоту, результатом якого є їхнє освітлення.
- Лазерна дія. Процедура полягає в тому, що зуб просвічується лазерним променем – і таким чином відбувається видалення пігментів з емалі.
- Фотовідбілювання. Цей метод ще вважається хімічним – так як відбілювання досягається за допомогою хімічної реакції між емаллю та спеціальним гелем, який наноситься на її поверхню. Каталізатором реакції виступає лампа, світло якої прямує на ділянку, що очищається.
Скільки разів на рік можна робити відбілювання? При дотриманні правильної гігієни ротової порожнини ефект від процедури професійного відбілювання тримається 2-3 роки. Гігієнічне чищення зубів можна проводити в середньому 1 раз на 6 місяців.
Допоміжний домашній догляд за зубами, спрямований на збереження їхнього природного кольору, включає такі елементи:
- зубна паста з відбілюючим ефектом;
- відбілюючий фломастер або олівець;
- смужки чи стрічки.
Крім того, у продажу є компактний професійний набір для відбілювання зубів у домашніх умовах. Він містить капу та спеціальний гель, що освітлює емаль. Як часто можна вибілювати зуби вдома? Найкраще на це питання відповість ваш стоматолог, який бачить стан ваших зубів. Потрібно розуміти, що безконтрольні маніпуляції із зубами можуть призвести до непоправних наслідків для емалі.
Висновки лікаря
Керівник клініки «Стоматологія «ДентАрт», терапевт:
Відбілювання емалі – процедура, яку краще довірити фахівцям. Адже, бажаючи повернути зубам природну білизну, пацієнт сам не завжди може відчути, коли стан емалі вже наближається до небезпечного. З іншого боку, правильний домашній догляд закріплює результати досягнуті в кріслі стоматолога.