СКОРО ВІДКРИТТЯ ФІЛІАЛУ КЛІНІКИ В ЦЕНТРІ ДНІПРА                                             СКОРО ВІДКРИТТЯ ФІЛІАЛУ КЛІНІКИ В ЦЕНТРІ ДНІПРА                                             СКОРО ВІДКРИТТЯ ФІЛІАЛУ КЛІНІКИ В ЦЕНТРІ ДНІПРА
Як правильно чистити зуби щіткою, електричною щіткою, ниткою | ДентАрт
Час читання:
6 хвилин PT6M
Рейтинг статті:
(0)

Комплексний догляд за ротовою порожниною складається з низки процедур, які багато хто виконує неправильно. Таке відбувається через незнання, як правильно чистити зуби звичайною/електричною щіткою та зубною ниткою. Ефективне видалення залишків їжі та бактерій збереже зуби у здоровому стані набагато довше. Про це й йтиметься нижче, у статті від наших стоматологів.

ЗМІСТ

 1. Як правильно чистити зуби механічною зубною щіткою
 2. Як правильно чистити зуби електричною зубною щіткою
 3. Як правильно чистити зуби з брекетами
 4. Як правильно чистити зуби зубною ниткою
 5. Висновки лікаря

Як правильно чистити зуби механічною зубною щіткою


Висока вологість у роті та постійні прийоми їжі призводять до утворення сприятливого середовища для розмноження шкідливих бактерій. Догляд за ротовою порожниною допомагає запобігти скупченню м’якого бактеріального нальоту, який згодом мінералізується, утворюючи зубне каміння (яке і стає пізніше причиною кровоточивості ясен і неприємного запаху з рота).

Щоб уникнути стоматологічних проблем, насамперед необхідно правильно обрати зубну щітку. Для щоденного видалення частинок їжі та нальоту достатньо механічної щітки. Якщо немає захворювань ротової порожнини – обирайте жорсткість ворсу medium (середню), якщо страждаєте на кровоточивість ясен – soft (м’яку), а курцям та любителям кави підійде hard (жорстка).

Коли підберете необхідну модель – переходьте до покрокової інструкції, як правильно чистити зуби:

 1. Спочатку видаліть м’який наліт із зовнішньої поверхні зубів. Починати треба з передніх зубів, плавно переходячи до жувальних. На кожен зуб необхідно витратити принаймні 10-15 інтенсивних рухів щіткою.
 2. Потім очистіть внутрішню та жувальну поверхні кожного зуба.
 3. Зворотнім боком щітки або спеціальним інструментом – скребком – виконайте чищення язика.

Які найефективніші способи чищення зубів за допомогою зубної щітки? Розглянемо три основні.

Техніка Басса. Під час чищення тримайте щітку під кутом 45°. Таким чином ворсинки проникатимуть у простір біля основи зуба, де накопичується максимальна кількість бактерій – і ретельно вичищайте його.

Метод Леонарда. Тримайте щітку перпендикулярно поверхні зубів. Здійснюйте ритмічні вертикальні рухи від основи зубів до коронок. Так ви убезпечте ясна від пошкоджень. Жувальні поверхні зубів чистяться рухом щітки вперед-назад.

Круговий метод Фонеса. Вже з назви зрозуміло, що потрібно здійснювати кругові рухи щіткою. При чищенні зовнішньої поверхні зуби мають бути зімкнуті.

На гігієнічні процедури за допомогою механічної моделі щітки із середньою жорсткістю ворсу необхідно витрачати від 2 до 5 хвилин.

Як правильно чистити зуби

Як правильно чистити зуби електричною зубною щіткою


Електричні моделі популярні серед дітей та підлітків, хоча дорослі теж регулярно їх використовують. Насадка обертається самостійно, а датчики тиску допомагають уникнути сильного натиску, і, відповідно, запобігти пошкодженню слизової оболонки. У сучасних моделях є різні режими, у тому числі для чутливих зубів та освітлення емалі.

Для розуміння, як правильно чистити зуби електричною щіткою, потрібно знати та дотримуватися основних правил:

 • використовуйте мінімальний об’єм зубної пасти;
 • щітку тримайте під кутом 45°;
 • ніколи не прикладайте додаткових зусиль, оскільки інструмент сам здатний видалити наліт та залишки їжі;
 • під час чищення поступово пересувайте щітку вздовж всієї поверхні зубів, при цьому затримуйтеся на кожному з них на 3-5 секунд;
 • після кожної гігієнічної процедури ретельно промивайте головку щітки.

На чищення зубів електричною щіткою необхідно витрачати близько 2 хвилин. Для видалення нальоту практично не потрібно докладати зусиль: плавно рухайтеся по заданому напрямку, на кілька секунд зупиняючись на кожному зубі, а решта зробить вбудований механізм. І не забувайте кожні 3-4 місяці здійснювати заміну насадок.

Як правильно чистити зуби електричною зубною щіткою

Як правильно чистити зуби з брекетами


Для видалення залишків їжі та продуктів їхнього розпаду необхідно використовувати спеціальну механічну модель з V-подібною щетиною. Додатково потрібні паста, спеціальний йоржик для очищення простору під дугою, зубна нитка, іригатор, ополіскувач.

Пропонуємо розглянути покрокову інструкцію, як правильно чистити зуби з брекетами:

 1. Видаліть наліт із внутрішньої поверхні кожного зуба.
 2. Перейдіть до очищення передньої поверхні, плавно рухаючи щітку від основи кожного зуба до його коронки.
 3. Ретельно очистіть жувальні зуби, тому що на них накопичується величезний обсяг залишків їжі.
 4. Зворотним боком щітки або скребком видаліть наліт з язика.
 5. Щоб очистити простір під дугою та ділянки у місцях з’єднання брекетів із зубами, використовуйте спеціальний йоржик.
 6. Застосуйте флос для очищення стику зубів і зони навколо ортодонтичної конструкції.
 7. За допомогою монопучкової щітки видаліть м’який наліт навколо конструкції, на стиках зубів та біля ясен.
 8. Насамкінець використовуйте ополіскувач.

При носінні ортодонтичних конструкцій з’являється багато важкодоступних ділянок. Відсутність регулярних гігієнічних процедур призведе до збільшення кількості бактерій, появи карієсу та запалення ясен. Правильне чищення дозволить уникнути стоматологічних захворювань, зберегти позитивний ефект від брекетів без збільшення терміну лікування.

Як правильно чистити зуби зубною ниткою


На міжзубні проміжки доводиться близько 40% поверхні зубів. В них фізично неможливо видалити наліт звичайною щіткою, незалежно від її якості та додаткових функцій. На допомогу приходить зубна нитка, яка допомагає позбутися залишків їжі та бактерій у таких важкодоступних місцях.

Зубна нитка була винайдена ще в 1800-х роках. Проте, навіть сьогодні її використовують не більше 10% споживачів. Можливо, така маленька цифра пов’язана з нестачею інформації про цей стоматологічний засіб. Тому спробуємо трохи заповнити цей вакуум у нашій статті.

Отже, зубні нитки бувають кількох видів:

 • Нейлонова – складається з кількох переплетених між собою нейлонових (тобто штучних шовкових) волокон. Недоліки: нейлонова нитка може поділятися на волокна або навіть перетиратися, особливо у вузьких проміжках між зубами. Переваги: ​​надзвичайно тонка, доступна за ціною.
 • Тефлонова – є моноволокном. За рахунок цього вона дуже міцна і добре ковзає у роті. Але при цьому найдорожча серед ниток.
 • Шовкова – натуральна нитка, яка, проте, виробляється дедалі рідше, оскільки дуже міцна.

За формою нитки ділять на:

 • плоскі для вузьких проміжків між зубами;
 • круглі – для ширших.

Також нитки можуть бути:

 • вощені – тобто з восковим просоченням для кращого ковзання між зубами. Такі рекомендується використовувати при захворюваннях ясен чи наявності пломб у бічних частинах зубів. Вони мало «розволокняються»;
 • невощені – краще прочищають міжзубні проміжки, одночасно вбираючи зубний наліт.

Зубні нитки досить часто просочують різними речовинами, наприклад:

 • ароматизаторами – ментолом, м’ятою, лимоном, полуницею, бергамотом, кардамоном, корицею, журавлиною, манго, екстрактами трав, смаком жувальної гумки тощо – для приємного запаху із рота;
 • антибактеріальними речовинами – наприклад, хлоргексидином, сріблом, вітаміном С – для запобігання карієсу;
 • компонентами, що захищають емаль – тобто фтором, олією кокосу тощо;
 • протизапальними – зокрема, олією чайного дерева або алое вера;
 • зміцнюючими ясна, приклад – перцеве просочення, яке покращує мікроциркуляцію крові в яснах;
 • а також речовинами з відбілюючими та іншими ефектами.

Зубна нитка може містити одночасно кілька просочень, або бути непросоченою нічим взагалі.

У продажу зустрічаються нитки різного кольору – білого, червоного, чорного, рожевого, синього, зеленого, фіолетового та багатьох інших. Деякі нитки мають ефект розширення чи розтягування – тобто вони змінюють форму у процесі використання, під впливом слини.

Щоб зрозуміти, як правильно чистити зуби ниткою, можна знайти відео інструкції в інтернеті. Але найкраще звернутися по консультацію до свого стоматолога. Зазвичай робочу ділянку нитки проводять між зубами таким чином: у нижній щелепі знизу догори, у верхній – зверху донизу. Ниткою можна провести і навколо зуба, біля його основи.

Переміщаючись від одного зуба до іншого, використовуйте нову чисту ділянку нитки. Головне – нікуди не поспішати, ваше завдання – ретельно прочистити проміжки між зубами і при цьому не пошкодити ясна. Пам’ятайте, що чищення зубів зубною щіткою не замінює використання нитки – тому краще використовувати обидва засоби одночасно.

Як правильно чистити зуби зубною ниткою

Висновки лікаря


Куртова Інна Олександрівна,

Керівник клініки «Стоматологія «ДентАрт», терапевт:

Куртова Інна Олександрівна
«Як правильно чистити зуби – один із найбільш важливих аспектів догляду за собою та своїм здоров’ям. Дбати про ротову порожнину має бути так само природно, як вмиватися щодня або приймати їжу. По-перше, необхідно регулярно відвідувати лікаря-стоматолога – щонайменше двічі на рік – не тільки для лікування, а й для профілактичних процедур. По-друге, навчитися доглядати зуби та ясна в домашніх умовах, а саме:

 • Міняти зубну щітку не рідше 1 разу на 3-4 місяці;
 • Чистити зуби не рідше двох разів на день, і обов’язково перед сном. Тривалість ефективного чищення має становити не менше 2 хвилин;
 • Обмежити вживання кислотовмісних (наприклад, цитрусові соки) напоїв, або приймати їх через трубочку;
 • Зменшити прийом напоїв та їжі, які містять великий обсяг цукру;
 • Не використовувати зуби для чогось, крім пережовування їжі (наприклад, для відкриття упаковки або пляшок, клацання горіхів);
 • Відноситися до флосингу так само поважно, як і до звичайного чищення зубів, хоч це не завжди зручно;
 • Пити воду після їжі, щоб мати можливість сполоснути рот, а ще краще – використовувати ополіскувач для зубів.

Такий підхід дозволить уникнути стоматологічних захворювань, тобто зберегти здорові та красиві зуби».

Рейтинг статті:
Ваша оцінка:
(0)
Ім'я
Email
Оцінка
Коментар
вул. Квітки Цісик, 10
м. Дніпро
Час роботи
пн-сб 8.00 - 20.00
нд 9.00 - 20.00