Ми вже звикли і навіть навчилися доглядати за ротовою порожниною. Чищення зубів – ритуал, який кожен із нас робить не менше 1-2 разів на день. Однак найчастіше ми не беремо до уваги, що основа міцного зуба – це здорова ясна. Зубний біль, як правило, різко дає про себе знати. Ясна ж хворіють тихо, поступово і на перших етапах не завжди помітно. Але на останніх призводять до непоправних наслідків – повної втрати зубів. Тому гігієна ясен – обов’язковий компонент правильного догляду за ротовою порожниною.
ЗМІСТ
- Захворювання ясен: основні симптоми
- Догляд за яснами в домашніх умовах: основні правила
- Масаж ясен – навіщо він потрібний?
- Висновки лікаря
Захворювання ясен: основні симптоми
Здоров’я зуба безпосередньо залежить від стану ясен, оскільки коріння зуба повністю знаходиться в них. Запам’ятайте золоте правило: найчастіше проблеми, які маємо із зубами, починаються з ясен. Тому ненормально, якщо ви помітили:
- кровоточивість ясен під час чищення зубів, приймання їжі або навіть без будь-якого на них впливу;
- що зуби стали трохи довшими візуально – оголилася так звана шийка зуба;
- почервоніння або набряк ясен, з якого при натисканні виділяється лімфа чи гній.
Будь-який з цих симптомів говорить про те, що ротову порожнину потрібно терміново показати стоматологу. Судячи з усього, у вас почалося розвиватися захворювання ясен – захворювання під назвою пародонтит або гінгівіт (грец. παρἀ – поряд, біля і δόντι – зуб).
Пародонтит – це запальний процес у порожнині рота, який характеризується руйнуванням м’яких і кісткових тканин, які підтримують зуб. Від цього захворювання, за статистикою ВООЗ, страждає близько 80% людства. У запущеній стадії пародонтит призводить до:
- сильного неприємного запаху з рота;
- високої чутливості до зубів;
- розхитування зубів та їх поступового випадання.
Вихід один – довге, не завжди приємне і дороге лікування. На щастя, цього можна уникнути. Адже одна з основних причин пародонтиту – недостатня гігієна ротової порожнини. Тому для його запобігання слід просто додати в щоденний ритуал чищення зубів деякі додаткові процедури, що стосуються догляду за яснами.
Щоб зрозуміти, як правильно доглядати ясна, потрібно намітити ділянку роботи. Спробуйте провести язиком у проміжку між передніми зубами та губами, поки не упретеся в улоговину – де ясна та основа губи з’єднуються. Приблизно настільки глибоко розташоване коріння зубів, і м’які тканини, що їх покривають, які теж потрібно чистити і стимулювати. Про це й йтиметься нижче.
Догляд за яснами в домашніх умовах: основні правила
Якщо ви шукаєте якийсь чарівний засіб, завдяки якому зуби та ясна завжди будуть здоровими – то такого не існує. Гігієна рота – це комплекс дій, які ви здійснюєте самостійно та за допомогою стоматолога. Давайте розглянемо основні правила, які дозволять зміцнювати зуби протягом усього життя.
- Регулярне чищення зубною щіткою
Але навіть така проста процедура має бути усвідомленою:
- Щоб запобігти поширенню мікробів, мийте руки перед чищенням зубів.
- Потрібно чистити зуби не менше 2 разів на день і правильними рухами.
- Постарайтеся підібрати щітку потрібної жорсткості, щоб випадково не травмувати ясна. Поверхню ясен можна чистити тільки ультрам’якою щіткою.
- Задньою стінкою щітки можна зчищати наліт з язика і масажувати ясна.
- Дезінфікуйте щітку після кожного використання – наприклад, за допомогою рідини для полоскання рота, стерилізувати за допомогою ультрафіолету. Пам’ятайте: навіть якщо щітка виглядає чистою, вона все одно чистою не є, а є цілим розсадником мікробів. Кожен з них може потрапити в тріщину або ранку на яснах, і викликати сильне запалення.
- Щітка повинна замінюватись кожні 3-4 місяці використання.
- Стоматологи радять щоразу змінювати зубну пасту – не лише її функціональний різновид, а й виробника.
- Додаткові засоби для чищення зубів та ясен
- Зубна нитка. Кругла нитка, як правило, є більш безпечною для ясен порівняно з плоскою, вощена – порівняно з невощеною. Для здоров’я ясен краще підбирати нитки з антибактеріальним, протизапальним або ефектом, що зміцнює ясна.
- Зубний йоржик – ще один засіб для очищення міжзубних проміжків. Йоржики призначені для проміжків між зубами, надто широкими для зубної нитки. Щетинки йоржка добре масажують ясна, покращують кровообіг у них – що насичує їх киснем і покращує регенераційні властивості.
- Іригатор для зубів, який ще називають водяний флосер – це пристрій, який пускає струмінь води між зубами та яснами, щоб видалити залишки їжі та зубний наліт. Іригатор працює м’яко і абсолютно безболісно, тому він ідеальний для чутливих ясен. Він легше проникає у важкодоступні місця між зубами та яснами, ніж зубна нитка. Більше того – масаж струменем води забезпечує поліпшення кровообігу в яснах.
- Ополіскувач для ротової порожнини.
- Жувальна гумка.
На стан зубів також позитивно впливає правильне харчування.
Масаж ясен – навіщо він потрібний?
Переходимо до способу підтримки здоров’я ясен, який так чи інакше вже згадувалося вище. Масаж ясен рекомендують для:
- поліпшення кровообігу в яснах,
- прискорення в них обмінних процесів,
- усунення застійних явищ у тканинах.
Всі ці фактори запобігають появі та розвитку пародонтиту. Будьте, однак, уважними: за наявності гострих запальних процесів у роті масаж протипоказаний!
Отже, масаж можна робити:
- зубною щіткою з дуже м’якою щетиною (наприклад, дитячою) або її зворотнім боком – призначеною для видалення нальоту з язика;
- спеціальним гумовим масажером для ясен.
Більш складні рішення для масажу ясен:
- гідромасаж за допомогою іригатора;
- вакуумний масаж – виконується спеціальним апаратом, який створює знижений тиск повітря на яснах;
- народний спосіб під назвою «ванни для ясен» – можна розвести у ванночці теплої кип’яченої води настій лікарських трав, і полоскати рот, щоразу утримуючи в ньому цей склад на кілька секунд.
Як ви бачите, догляд за яснами в домашніх умовах багатий великою кількістю рішень різного рівня складності і на будь-який бюджет.
Висновки лікаря
Керівник клініки «Стоматологія «ДентАрт», терапевт:
Існують універсальні правила з приводу того, як правильно доглядати ясна. Однак зустрічаються ситуації специфічні, де обов’язково потрібна порада вашого лікаря – стоматолога. Наприклад:
- догляд за ясною після видалення зуба – оскільки це хірургічне втручання, після якого утворюється відкрита рана;
- ясна курця – під впливом нікотину відбувається звуження капілярів, які насичують м’які тканини ясен, тобто погіршується кровопостачання, що призводить до розхитування та випадання зубів.
Пам’ятайте головне: хоч би як ви намагалися – ніщо не замінить професійний догляд за зубами у стоматолога. Тільки він знає особливості ваших зубів і загалом вашого здоров’я, і, спираючись на свої знання та досвід, найточніше підкаже – які дії необхідно виконати у певний момент часу. В середньому, огляд, чищення та інші профілактичні процедури для зубів у лікаря радять проходити не рідше ніж 2 рази на рік. Такий порядок допоможе підтримувати ваші зуби та ясна у стабільно здоровому стані.